Jak tanio podróżować pociągiem?

Jak tanio podróżować pociągiem?

Drożejące paliwo sprawia, że coraz więcej osób szuka tańszych alternatyw na podróżowanie po Polsce. Jednym z rozwiązań może być skorzystanie z kolei, zwłaszcza jeśli podróżujemy sami lub we dwójkę, wtedy często może się okazać, że podróż pociągiem będzie tańsza niż w przypadku pokonania tego samego dystansu samochodem. O tym jak tanio podróżować koleją oraz o czym pamiętać kupując bilety na pociąg przeczytacie w niniejszym tekście.  

Gdzie kupić bilety kolejowe?

Przez ostatnie kilka lat polska kolej zmienia swoje oblicze. Sukcesywnie remontowane są szlaki kolejowe, dworce oraz postępuje wymiana taboru. Wszystko to sprawia, że kolej odzyskuje należne jej miejsce i coraz skuteczniej konkuruje z samochodem jako środkiem lokomocji pomiędzy największymi polskimi miastami, pomimo sporych nakładów na rozbudowę sieci dróg i autostrad.

Decydując się na podróż pociągiem konieczny będzie zakup biletów na pociąg. Możemy tego dokonać zarówno w kasie na dworcu, biletomacie jaki za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika lub aplikacji w smartfonie. Jeżeli podróż planujemy z większym wyprzedzeniem czasowym, np. jest to wyjazd na wakacje, w takim przypadku dobrze jest zakupić bilet minimum dwa tygodnie wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w pociągu, którym chcemy jechać znajdzie się dla nas miejsce siedzące. Na najbardziej obleganych trasach często zdarza się, że chcąc zakupić bilet na dzień czy dwa przed wyjazdem nie są dostępne miejsca siedzące, w związku z powyższym chcąc cieszyć się jazdą w komfortowych warunkach, a nie na korytarzu lepiej pomyśleć o tym wcześniej.

Zakup biletów PKP z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem ma jeszcze jedną zaletę, niezależnie czy zakupu dokonujemy w kasie na dworcu czy przez Internet system umożliwia wybór konkretnych miejsc ze schematu. Jest to ważne, jeżeli chcemy siedzieć np. przy oknie lub podczas podróży chcemy popracować, wtedy możemy wybrać miejsce z dostępem do stolika. Opcja ta  jest na razie dostępna tylko dla niektórych składów, które są obsługiwane przez Elektryczne Zespoły Trakcyjne, jednak PKP pracuje nad jej rozszerzeniem również o pociągi wagonowe.

Sposób na tańsze podróżowanie pociągiem

Inflacja nie ominęła również PKP, gdzie również odnotowano w ostatnim czasie wzrost cen biletów na pociąg. Pomimo to istnieją realne sposoby na ich zakup w niższej cenie, niż ustalono pierwotnie. Jeden z nich został już omówiony, mianowicie im wcześniej zdecydujemy się na zakup biletów, tym mamy większe szanse, że kupimy je w cenie promocyjnej. PKP wzorem linii lotniczych wprowadziła w każdym z pociągów pewną ilość biletów, w promocyjnej cenie, gdzie często ich koszt nawet na bardzo długich trasach wynosi kilkadziesiąt złotych, a uważnie śledząc system rezerwacyjny możemy trafić nawet bilety za kilka złotych. Ponadto system uwzględnia frekwencje w danym pociągu, przez co nawet na kilka dni przed odjazdem jest szansa na zakup biletu w niższej cenie, w przypadku mniejszego zainteresowania danym pociągiem.

Kolejną metodą na bilety PKP w niższej cenie jest skorzystanie z przysługujących nam ulg. Przykładowo, jeżeli jesteśmy studentami lub uczniami i mamy ważną legitymację, przysługuje nam zniżka w wysokości 51%. Szczegółowy katalog ulg oraz wykaz osób uprawnionych, dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych przewoźników oraz w kasach biletowych. Oprócz ulg ustawowych każdy z przewoźników kolejowych posiada również ofertę biletów na przejazdy grupowe, co może być korzystnym wyborem, kiedy wybieramy się w podróż w kilka osób. 

Zmieniające się oblicze kolei w zakresie poprawy infrastruktury, a także lepiej dopasowana do realnych potrzeb pasażerów siatka połączeń oraz skracające się czasy przejazdów wraz z poprawą punktualności i atrakcyjną ofertą taryfową sprawiają, że wybór pociągu jako środka transportu może być znacznie bardziej opłacalny w porównaniu do podróży samochodem. Wybierając pociąg warto również pamiętać, że jest to jeden z bardziej ekologicznych środków transportu, co również dla wielu osób nie jest bez znaczenia i może stanowić kryterium wyboru pierwszego rzędu.