Logistyka i transport międzynarodowy: Podstawy

Logistyka i transport międzynarodowy: Podstawy

W dzisiejszej globalnej gospodarce firmy muszą być w stanie sprawniej przemieszczać swoje towary i usługi, a także z łatwością przekraczać granice. W tym miejscu pojawia się logistyka i transport międzynarodowy. Te dwa terminy są powszechnie używane zamiennie, ale w rzeczywistości są zupełnie inne. Chociaż oba dotyczą przemieszczania towarów między różnymi lokalizacjami, mają kilka istotnych różnic, które firmy powinny zrozumieć przed rozpoczęciem działalności. W tym artykule omówimy podstawy logistyki i transportu międzynarodowego, abyś mógł podejmować lepsze decyzje dotyczące funkcjonowania Twojej firmy w tych obszarach.

Co to jest logistyka?

Logistyka to sztuka i nauka zarządzania efektywnym transportem towarów. Wykorzystując dane, analizę i technologię, firmy logistyczne zarządzają ruchem produktów swoich klientów, produktów przeznaczonych do złomowania oraz części poprzez łańcuch dostaw. Robią to poprzez planowanie, organizowanie i monitorowanie planowania transportu, transportu i magazynowania. Funkcja logistyczna firmy jest jednym z najważniejszych aspektów nowoczesnego biznesu.

Czym jest transport międzynarodowy?

Transport międzynarodowy to dostarczenie towaru lub usługi z miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia (więcej na ten temat dowiesz się na: https://logit.com.pl/transport/). Obejmuje on zarówno transport ładunków z punktu A do punktu B, jak i sprzedaż biletów i przewóz osób pomiędzy różnymi lokalizacjami. Wiele osób często myli transport międzynarodowy z krajowym. Oto szybki przykład: Jeśli klient z Ameryki Północnej chce otrzymać produkt od dostawcy w Europie, produkt zostanie wysłany z magazynu w Ameryce Północnej do europejskiego portu. Następnie produkt zostanie przewieziony do portu europejskiego, gdzie firma spedycyjna przetransportuje go na adres klienta.

Różnice między logistyką a transportem międzynarodowym

Istnieje wiele różnic pomiędzy logistyką a transportem międzynarodowym. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich. 

– Zakres: Firma logistyczna działa we wszystkich branżach, aby pomóc swoim klientom w optymalizacji łańcuchów dostaw. Dostarczają towary i łatwo obsługują zwroty, naprawy i zapasy. W przeciwieństwie do tego, transport międzynarodowy zajmuje się przemieszczaniem towarów między dwoma krajami. Zakres tego typu transportu jest dość ograniczony. 

– Skala: Firma może mieć małą lub dużą funkcję logistyczną. Ale nie musi mieć dużej skali, aby mieć ogromny wpływ na wynik finansowy firmy. Jedna z najlepiej prosperujących firm logistycznych na świecie, FedEx, osiąga roczne przychody w wysokości 65 miliardów dolarów. Może to brzmieć jak dużo pieniędzy, ale tak nie jest, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zatrudnia ona ponad 175 000 osób. 

– Szybkość: Szybkość dostawy jest kluczowym czynnikiem, jeśli chodzi o logistykę. To dlatego FedEx, na przykład, słynie z ekspresowej wysyłki. Również dlatego inne firmy wolą korzystać z bardziej tradycyjnych metod wysyłki, takich jak korzystanie z sieci żeglugi oceanicznej. 

– Bezpieczeństwo: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przesyłek, logistyka i transport międzynarodowy znajdują się na różnych końcach skali. Logistyka skupia się na bezpiecznym zarządzaniu przepływem towarów. W przeciwieństwie do tego, transport międzynarodowy jest często związany z mniejszymi standardami bezpieczeństwa. 

– Koszty: Jeśli chodzi o koszty, logistyka polega na optymalizacji wykorzystania zasobów. W związku z tym łatwo jest zrozumieć, w jaki sposób wiąże się ona z redukcją kosztów. Z drugiej strony, transport międzynarodowy jest często tańszy.