Szybkie kupowanie biletów, czyli dlaczego warto skorzystać z biletomatu

Szybkie kupowanie biletów, czyli dlaczego warto skorzystać z biletomatu

Obowiązkiem każdej osoby podróżującej pociągiem jest posiadanie ważnego biletu na przejazd. Są różne możliwości jego zakupu. Najbardziej tradycyjnym i najczęstszym sposobem jest zakup biletu w kasie na dworcu. Część klientów kupuje bilety także przez dostępne aplikacje lub stronę internetową.

Kiedy do odjazdu zostało niewiele minut, a kolejka do kas jest dość długa, to warto wtedy skorzystać z urządzeń zwanych biletomatami. Są one bardzo intuicyjne, a także uwzględniają zniżki na przejazdy.

Jak dokonać zakupu w biletomacie?

Zakup biletu jest bardzo prosty. Ekran urządzenia jest dotykowy i wyposażony jest w narzędzie do płatności kartą (a czasem i gotówką).

Pierwszym krokiem zakupu jest wybór między biletem jednorazowym i okresowym. Następnie wybiera się trasę, datę oraz godzinę odjazdu. Dodatkowo można zaznaczyć zniżki na przejazd, które się posiada oraz opcje dodatkowe, takie jak przewóz roweru, bagażu czy zwierzęcia. Część biletów ma opcję wyboru miejsca do siedzenia, leżenia oraz to czy miejsce ma być w pierwszej, czy drugiej klasie.

Po dokonaniu tych czynności pojawia się ekran z podsumowaniem wybranego biletu oraz możliwość zakupu biletu powrotnego. Jeśli wszystko się zgadza kolejnym krokiem jest dokonanie płatności w biletomacie (https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/).

Po zapłaceniu bilet jest drukowany wraz z potwierdzeniem płatności. Warto zachować również ten drugi dokument, ponieważ jest on niezbędny, gdy jest potrzeba zwrócić bilet lub wymienić go na inny w kasie.

czerwony pociąg

Korzyści korzystania z biletomatu

Urządzenia do zakupu biletów są dostępne na coraz większej ilości dworców. Skorzystanie z nich niesie ze sobą wiele korzyści:

  • oszczędność czasu — bilet kupuje się bardzo szybko;
  • ta sama cena jak zakup biletu w kasie, bez dodatkowych prowizji;
  • uwzględnienie zniżek na podróż;
  • wygoda i intuicyjność urządzenia;
  • możliwość zakupu biletu także wtedy, gdy kasa nie działa (np. w święta);
  • różne sposoby płatności (karta, BLIK, a w niektórych także gotówka).

Każdy sposób na zakup jest dobry. Ważne jest, by był posiadać ważny bilet oraz by posiadać dokumenty uprawniające do zniżek na niego. Dzięki zakupowi w biletomacie (często bez kolejki) podróż na pewno będzie udana.