Unikatowe zabytki UNESCO w Polsce

Unikatowe zabytki UNESCO w Polsce

Polska to piękny kraj, w którym znajduje się wiele miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest ich aż 17, a do większości z nich można dotrzeć podróżując koleją. Przedstawiamy kilka takich wyjątkowych miejsc.

Stare Miasto w Krakowie

Najstarszy obszar znajdujący się w obrębie Krakowa. Można tam podziwiać wiele zabytków w tym słynny Kościół Mariacki. Na środku krakowskiego rynku znajdują się Sukiennice, gdzie handlowano przed wiekami, a i dziś da się tam zakupić wiele wyjątkowych pamiątek. Zwiedzając Stare Miasto w Krakowie, warto odwiedzić Podziemia Rynku, gdzie znajduje się wystawa prezentująca średniowieczne pozostałości miasta. Na tym obszarze Krakowa znajduje się szereg klimatycznych ulic przepełnionych kamienicami, w których mieszczą się liczne restauracje, puby i inne ciekawe miejsca. Co, ważne Stare Miasto jest umiejscowione zaledwie kilka minut od Dworca Kolejowego w Krakowie.

Zamek krzyżacki w Malborku

Wymieniając zabytki UNESCO w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o zamku w Malborku, którego budowę rozpoczęto już pod koniec XIII wieku. Jest to jeden z najwspanialszych przykładów architektury średniowiecznej w tej części Europy. Położony nad Nogatem zamek kryje w sobie ogrom atrakcji dla turystów. Można tam podziwiać dawne uzbrojenie, bursztyny i przepiękne wyroby z porcelany. Ponadto, sam widok imponującej konstrukcji wykonanej z czerwonej cegły pozostaje w pamięci do końca życia. 

zabytki unesco

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Były niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu to miejsce, które powinien odwiedzić każdy świadomy Polak. Na terenie muzeum znajduje się wystawa główna oraz liczne wystawy upamiętniające ofiary zbrodniczej działalności komendantów Auschwitz oraz ich podwładnych. Można tam obejrzeć ponad 150 oryginalnych obiektów budowlanych, autentyczne drogi, ogrodzenia oraz archiwalia. Ponadto, nie brakuje tam prywatnych przedmiotów, które należały zarówno do więźniów, jak i pracowników obozu. Były ob obóz koncentracyjny można zwiedzać na własną rękę lub w towarzystwie przewodników.